כתיבת פרומפטים – איך עושים זאת נכון?

מה השפה החדש של המאה 21? פרומפטינג !
כתיבת פרומפטים היא הדרך שלכם לתקשר עם כלי AI רבים. וככל שתשלטו באמנות זאת, כך תקבלו תוצאות טובות יותר.

אז, אתם רוצים לכתוב פרומפטים שהם כל כך טובים, ובכן, הגעתם למקום הנכון! כתיבת פרומפטים נכון היא צורת אמנות – ריקוד עדין בין בהירות, יצירתיות. אז, תפוס את העט (או המקלדת) ובואו נתחיל!

הכירו את הקהל שכלם:

תבינו עם מי אתם מדברים. האם הם מקצוענים מתחילים או מנוסים? מהם תחומי העניין, המטרות ונקודות הכאב שלהם? והתאימו את ההנחיה שכלם כדי שתתאים לקהל. דברו בשפה שלהם, התייחסו לצרכים שלהם והציעו פתרונות שגורמים להם להגיד, "כן, בבקשה!"

 היו ברורים ותמציתיים:

לאף אחד אין זמן להנחיות מעורפלות. תהיו ברורים לגבי מה שאתם מבקשים. השתמשו בשפה פשוטה והימנעו מז'רגון מיותר. זכרו, הבהירות גוברת על המורכבות בכל פעם.

 הפכו את זה למעניין:

התחילו עם שאלה משכנעת, תרחיש מסקרן או אמירה מעוררת מחשבה. הזריקו קצת אישיות להנחיה שלכם. תהיה שנון, מקסים, או אפילו קצת חצוף. אחרי הכל, מי אמר שהנחיות חייבות להיות משעממות?

ספקו הקשר:

כתבו לצאט את סיפור הרקע שהוא צריך כדי להבין את המשימה שעל הפרק. מה הבעיה שאתם מנסים לפתור? למה זה חשוב? ציירו תמונה חיה עם מילים.

הציעו הדרכה

תן הנחיות ברורות למה אתה מצפה מהצ'אט. מה הם התוצרים? מהם הקריטריונים המרכזיים לתשובה? השאירו מקום ליצירתיות ולפרשנות. אחרי הכל, אף אחד לא אוהב להיות מנוהל במיקרו.

בדקו את זה:

לפני שאתם משחררים את הפורמפט שלכם קראו אותו שוב, האם הכל ברור? האם יש משהו שאתם רוצים להוסיף? האם לכם זה ברור לגמרי?

 חזרו ושפרו:

רומא לא נבנתה ביום, וגם לא הפרומפט המושלם. אל תפחדו לחדד ולחזור עד שתהיה לכם יצירת מופת. למדו מהטעויות שלכם – מה עבד? מה לא? השתמשו בתובנה הזו כדי לעלות רמה במשחק הכתיבה המהירה שלכם לפעם הבאה.

 

מה מרכיב פרומפט מוצלח?

 

להלן 10 המרכיבים הבסיסיים החשובים ביותר של פרומפט טוב:

1. בהירות: פרומפט טוב צריך להיות ברור וקל להבנה. זה לא צריך להשאיר מקום לבלבול או פרשנות שגויה.

2. רלוונטיות: פרומפט טוב צריך להיות רלוונטי לנושא או למשימה שעל הפרק. זה צריך להתייחס למושגי מפתח או יעדים שצריך לכסות.

3. ספציפיות: פרומפט טוב צריך להיות ספציפי וממוקד. יש לתאר בצורה ברורה את המצופה מהמשיב מבלי להשאיר מקום לעמימות.

4. מעורבות: פרומפט טוב צריך להיות מרתק ומעניין.

5. הקשר: מתן הקשר הוא חיוני. הפרומפט צריך להוות את הבמה למשימה ולספק כל מידע רקע הכרחי כדי להבטיח הבנה מלאה.

6. יצירתיות: בעוד שבהירות חיונית, פרומפט טוב צריך גם לעורר יצירתיות. זה צריך לעודד את הצ'אט לחשוב בביקורתיות ולהעלות רעיונות או פתרונות מקוריים.

7. נגישות: הפרומםט צריך להיות נגיש לכל המשיבים, ללא קשר לרקע או לידע מוקדם. יש להימנע משימוש בשפה טכנית יתרה או בז'רגון שעלול להרחיק משתתפים מסוימים.

8. גמישות: פרומפט טוב צריכך לאפשר גמישות בפרשנות. זה צריך לתת לצ'אט את החופש לגשת למשימה בדרך הייחודית שלו.

9. השראה: הפרומפט צריך לעורר את הצאט לחקור רעיונות או נקודות מבט חדשות. זה צריך לעודד אותו לחשוב מחוץ לקופסה ולדחוף את גבולות היצירתיות שלו.

10. יכולת פעולה: לבסוף, פרומפט טוב  צריך להיות ניתן לפעולה. זה צריך לעורר את הצ'אט לנקוט בצעדים או פעולות קונקרטיות להשגת התוצאה הרצויה.

על ידי שילוב אלמנטים אלה בפרומפטים שלכם, אתם יכולים להבטיח שהם יעילים, מרתקים ותורמים לתגובות משמעותיות. בין אם אתם כותבים פרומפט למטלה בלימודים, תרגיל כתיבה יצירתית או פרויקט מחקר, העקרונות הבסיסיים הללו יעזרו לכם ליצור פרומפטים המעוררי מחשבה ומעודדי למידה.